Instrumenty finansowe.

październik 27, 2017

Na rynku finansowym działają tak zwane instrumenty finansowe. Bez rynku finansowego gospodarka nie ma najmniejszych szans, aby działać w pełni sprawny sposób. Posługiwanie się instrumentami finansowymi jest niezbędne, aby wolny rynek mógł poprawnie funkcjonować. Można śmiało stwierdzić, że instrumenty finansowe są substytutem pieniądza. W ustawie o rachunkowości wskazano, że instrumenty finansowe są pewnego rodzaju kontraktem jaki zachodzi pomiędzy dwiema stronami. Z jednej strony mamy do czynienia z aktywami finansowymi zaś z drugiej mowa o zobowiązaniach finansowych.

W Polsce pojęcie instrumentów finansowych określają dwie ustawy: Ustawa o rachunkowości i Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi. Według definicji w ustawie o rachunkowości, instrumenty finansowe są kontraktami, na mocy której jedna strona ma aktywa finansowe, a u drugiej powstają zobowiązania finansowe. Aktywa finansowe są aktywami pieniężnymi i instrumentami kapitałowymi jakie posiada dana jednostka gospodarcza. Aktywa finansowe można podzielić na instrumenty kapitałowe i aktywa pieniężne. W przypadku tych ostatnich są one aktywami w formie krajowej waluty, w formie waluty obcej lub w formie dewiz. Zobowiązania finansowe są zdarzeniem gospodarczym, jakie zmusza do wydania aktywów finansowych na warunkach, które nie są korzystne. W rozumieniu kapitałowym instrumentów finansowych zalicza się do nich papiery wartościowe i kilka innych rzeczy takich jak instrumenty rynku pieniężnego, czy też prawa majątkowe.

Instrumenty finansowe można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Wyróżniamy instrumenty pierwotne, instrumenty pochodne oraz instrumenty kapitałów. Instrumenty pierwotne to między innymi akcje, obligacje, pożyczki oraz wszelkiego rodzaju umowy sprzedaży. Mają one zarówno charakter pieniężny jak i niepieniężny. Charakteryzuje je przede wszystkim to, że mają one z góry określoną wartość. Są one najstarszym instrumentem finansowym. Instrumenty pochodne znane są również jako derywatywy. Są one zależne od wartości instrumentów bazowych. Instrumenty pochodne rozliczane są w przyszłości i nie jest wymagana inwestycja początkowa. Do instrumentów pochodnych zalicza się kontrakty forward, kontrakty futures, swapy, warranty, jak również prawo poboru. Instrumenty złożone natomiast są kombinacją dwóch wyżej wymienionych grup. W ich skład wchodzi zobowiązanie finansowe oraz instrument kapitałowy. Można wyróżnić dwa rodzaje instrumentów złożonych. Pierwsze składają się z dwóch instrumentów pierwotnych, zaś drugie z instrumentu pierwotnego i instrumentu pochodnego.

Szybkie wyszukiwanie kredytów gotówkowych

sierpień 23, 2017

Aby mieć pewność, że wybrany kredyt gotówkowy jest najlepszy konieczne jest przede wszystkim dobre porównanie ze sobą wielu ofert kredytowych. Jeszcze nie tak dawno trzeba było odwiedzać placówki różnych banków, wypytując o szczegóły ofert, a następnie samodzielnie je porównywać w domu. Dzisiaj to zadanie jest o wiele prostsze, wystarczy jedynie usiąść przed komputerem i kliknać w 17Bankow - kalkulator pożyczek wyliczy, gdzie dostaniesz najniższą ratę.

W Internecie bez problemu obecnie można znaleźć portale poświęcone tematyce finansów i kredytów. To właśnie tam zainteresowane osoby znajdą przydatne dla nich narzędzia, takie jak na przykład porównywarki kredytów czy też kalkulatory kredytowe. Porównywarka kredytów to narzędzie, dzięki któremu nie tylko można porównać ze sobą wybrane oferty, ale bardzo często także znaleźć najbardziej odpowiednie. Zazwyczaj wystarczy wybrać najbardziej interesujące parametry, aby szybko uzyskać jak najlepsze wyniki. Najczęściej klienci wybierają dane takie jak wysokość kredytu, okres spłaty czy też wysokość miesięcznej raty. Kolejnym, tak samo ważnym parametrem jest także wysokość oprocentowania i wysokość opłat dodatkowych, takich jak na przykład prowizja za udzielenie kredytu. Wyniki wyświetlane są w formie listy jak najbardziej dopasowanych do wskazanych przez klienta parametrów ofert.

Ciekawym narzędziem są także kalkulatory kredytowe. Często to właśnie z nich w pierwszej kolejności korzysta wiele osób poszukujących kredytu. Wpisując dane takie jak wysokość kwoty kredytu oraz czas spłaty i podane przez bank oprocentowanie można uzyskać informacje dotyczące wysokości miesięcznej raty zobowiązania. Pozwala to określić, czy wybrane parametry kredytu, jak właśnie okres spłaty pozwolą spłacać zobowiązanie bez większych problemów dla domowego budżetu.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany daną ofertą kredytową, zazwyczaj bez problemu może także wypełnić wniosek online, jeżeli tylko bank daje taką możliwość. Po wybraniu interesującej oferty można z portalu przejść do strony banku, który taką ofertę proponuje. Z takich rozwiązań korzysta coraz więcej osób, przede wszystkim ze względu na to, że pozwalają oszczędzić bardzo wiele czasu. Nie ma konieczności odwiedzania placówek banku, chyba że jedynie w celu podpisania umowy kredytowej. Ponadto, odpowiednie porównanie ofert sprawia, że bez trudu można znaleźć najlepiej dopasowaną. Szybko także można dowiedzieć się, jakie opinie na temat konkretnych ofert kredytowych mają inne osoby, bowiem najczęściej można tam znaleźć opinie innych klientów, którzy korzystają już lub wcześniej korzystali z danej oferty.

Banki komercyjne.

czerwiec 29, 2017

Deutsche Bank Polska SA.

Jednym z banków uniwersalnych komercyjnych jest Deutsche Bank Polska SA. Siedziba banku znajduje się w Warszawie. Bank należy do grupy Deutsche Bank. Obecnie oferta banku skierowana jest do klienta indywidualnego, do klientów biznesowych, do korporacji jak również i do instytucji. Bank na początku działał w Polsce jako dwa osobne banki. Mieliśmy Deutsche Bank Polska SA i Deutsche Bank PBC SA. Pierwszy z banków powstał w 1995 roku. Bank specjalizował się głównie w bankowości korporacyjnej, a także w inwestycjach. Usługi skierowane były przede wszystkim do dużych i średnich przedsiębiorstw, a także do koncernów międzynarodowych i instytucji finansowych. Drugi z banków swoją działalność rozpoczął w 2001 roku. Powstał on na wzór bankowości prywatnej jaką zajmował się Deutsche Bank Polska i Bank Współpracy Regionalnej. Oba banki zostały połączone w 2014 roku. Na wskutek tej fuzji powstał jeden silny bank uniwersalny, jakie jest w stanie obsłużyć wszystkie grupy klientów. Do tej pory bank działa jako Deutsche Bank Polska SA. Prezesem Zarządu banku jest Krzysztof Kalicki, zaś wiceprezesem Leszek Niemycki.

DNB Bank Polska SA .

DNB Bank Polska SA jest kolejnym z banków komercyjnych jakie działają w Polsce. Jego główna siedziba znajduje się w Warszawie. Bank swoją działalność w Polsce rozpoczął w 2002 roku. Jedynym akcjonariuszem banku jest skandynawski Bank DNB. Na początku bank działał jako bank korporacyjny, który świadczył usługi wyłącznie średnim i dużym firmom. Zajmował się finansowaniem projektów inwestycyjnych, finansował transakcje handlowe, a także dokonywał transakcji walutowych i zarządzał należnościami. W roku 2007 miało miejsce połączenie banku z Bankiem Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych. Bank wówczas rozszerzył swoją działalność, do obsługi małych i średnich firm, a także klientów indywidualnych i jednostek samorządowych. Z oferty mogły również skorzystać wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe. Aktywa grupy przekroczyły wartość jedenastu milionów euro. Jest to bardzo duża suma. Reorganizacja banku jaka miała miejsce w 2013 roku sprawiła, że działalność banku została ograniczona jedynie do klientów samorządowych i korporacyjnych. Bank oferował swoje usługi również klientom indywidualnym, za wyjątkiem udzielania kredytów hipotecznych. Obecnie z oferty banku mogą korzystać duże przedsiębiorstwa, jak również sektor publiczny. Bank skupiał się przede wszystkim na finansowaniu wybranych sektorów publicznych, a zwłaszcza sektora energetycznego, motoryzacyjnego jak również ma oferty dla sektora publicznego.

Co można zyskać zakładając lokatę w banku

maj 24, 2017

Szeroka oferta, duży wybór

Banki starają się o to, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich usług. Dlatego też oferują one bardzo szeroki wybór różnego rodzaju produktów finansowych na atrakcyjnych dla klienta warunkach. Przykładem takiego działania są lokaty bankowe, których można wymienić kilka rodzajów i charakteryzujących się różnymi cechami, więc nie powinno być najmniejszego problemu z wyborem tej optymalnej.

Oprocentowanie i warunki podejmowania środków

Podstawowym parametrem na jaki zawraca się uwagę przy wyborze lokaty to jej oprocentowanie. Powinno ono być jak największe, tak aby uzyskać jak największy zysk. Tu jednak do wyboru mamy kilka opcji. Możemy wybrać lokaty bankowe  z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, czy też taką opcję, na przykład pod kątem czasu trwania lokaty – im dłuższy czas tym lepiej. Stałe oprocentowanie daje nam gwarancję tego, że po czasie trwania lokaty otrzymamy taka sumę, jaka wyliczyliśmy zgodnie z oprocentowaniem obowiązującym w dniu jej zakładani, zaś oprocentowanie zmienne, zależne od zmian stóp procentowych może powodować straty w stosunku do oprocentowania stałego lub też w przypadku podwyższenia stóp procentowych – zyski. Jeżeli zaś chodzi o warunki podejmowania środków, to do wyboru mamy lokaty bankowe terminowe i dynamiczne. Te pierwsze wiążą się z utratą większości odsetek w przypadku podjęcia środków przed terminem, zaś w przypadku lokat dynamicznych wybranie środków bez straty odsetek jest możliwe niemal w dowolnej chwili. Lokaty dynamiczne są jednak zwykle nieco słabiej oprocentowane.

Specyficzne rodzaje lokat

Oprócz standardowych lokat banki coraz częściej oferują również inne rodzaje lokat, takie jak chociażby lokaty walutowe, czy też lokaty strukturyzowane. te pierwsze z nich mogą być prowadzone w różnych walutach, chociażby takich jak dolar, euro, czy frank szwajcarski.  Wysokość odsetek będzie w dużej mierze zależeć od tego, jakie są kursy walut. Z kolei strukturyzowane lokaty bankowe to lokaty, w których inwestowane środki są dzielona na dwie części. Jednak jest inwestowana tam, gdzie jest małe ryzyko, zaś drga cześć jest z kolei inwestowana tam, gdzie ryzyko jest większe, ale równocześnie większe są wtedy zyski. Jest to więc z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zarobić więcej niż na zwykłej lokacie, a jednocześnie nie chcą za bardzo ryzykować utraty swoich oszczędności. 

Wybieramy dobry kredyt gotówkowy

kwiecień 19, 2017

Wraz z pojawieniem nieprzewidzianego wydatku powinniśmy sięgnąć po bardziej radykalne środki. Jednak z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy. Jak wybrać ten najlepszy? Pora się o tym przekonać. Wejdź i sprawdź kredyty po najlepszej cenie na portalu zbierającym dla Was najlepsze oferty - znajdziesz tam kredyty gotówkowe ale nie tylko, dostępne są także kredyt hipoteczny, samochodowe czy konsolidacyjne.

Poznaj kredyt gotówkowy

Warto sobie przybliżyć samo pojęcie kredytu gotówkowego. Stanowi on szybkie i wygodny sposób na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Jednak w praktyce nie jest tak bajecznie. Tylko przy rozważnym wybraniu kredytu nie będzie on uciążliwy w spłacaniu. Zamiast wybierać na ślepo pierwszą, lepszą ofertę warto się nad nią zastanowić. Należy zebrać podstawowe informacje na temat nie tylko kredytu, ale instytucji, która zamierza nam powierzyć kredyt gotówkowy. Warto widzieć, że każdy produkt bankowy posiada obie strony medalu. Zastanawiając się nad plusami i minusami danego kredytu z pewnością wybierzemy dobrą ofertę, która nie sprawi nam żadnych trudności. Warto pamiętać, żeby patrzeć głównie na jego oprocentowanie oraz system rat (czy są stałe lub malejące).

Na co zwrócić uwagę?

Przy kredycie gotówkowym w większości przypadków nie musimy mówić na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Jeśli nam zależy na czasie to będzie optymalne rozwiązanie. Sama procedura jest prosta, jednak wymaga dobrego zabezpieczenia kredytu w sytuacji kiedy nie będziemy zdolni go spłacić. Minusem z pewnością jest czasami wysokie oprocentowanie. Jednak bank nie jest instytucją charytatywną i musi wprowadzać jakieś opłaty z tytułu pożyczki czy też kredytu gotówkowego. Trzeba się także przygotować na dodatkowe opłaty wynikające z zaciągnięcia takiego kredytu. Stopa procentowa oraz cały koszt kredytu powinien zostać uwzględniony w umowie. Warto też uważać na zmienne oprocentowanie i raty kredytu. Można rozważyć także malejące raty kredytu. Takie rozwiązanie sprawi, że możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy przy jego spłacaniu. Jeśli zależy Ci na czasie niż na oszczędności to zdecydowanie taka oferta kredytu jest specjalnie dla Ciebie.

Dobry kredyt gotówkowy

Namierzenie dobrego kredytu gotówkowego jest pewnego rodzaju wyzwaniem, któremu trzeba po prostu sprostać. Na rynku możemy się spotkać z wieloma ofertami, które posiadają atrakcyjne warunki kredytowania. Można użyć narzędzia do porównywania kredytów między sobą za pomocą kalkulatora, który nie tylko obliczy nam wartość potencjalnego oprocentowania, ale także wskaże rozsądniejszą ofertę. Kredyt powinien zostać dobrany tak, aby w żaden sposób nie nadwyrężał naszego domowego budżetu. Poza tym jeśli sami nie potrafimy wybrać dobrego kredytu gotówkowego można się poradzić znajomego lub członka rodziny, który z finansami ma styczność każdego dnia. Jeśli nie znamy kogoś takiego to z pewnością pracownik banku nam w tym pomoże.

Jak widać dobieranie kredytu gotówkowego to nie taki skok przez płotki. Warto kierować się pewnymi zasadami, aby nie był on zbyt uciążliwy w spłacaniu. Mam tutaj na myśli zbyt wysokie raty kredytu co za tym idzie zbyt wysokie oprocentowanie.