Ulgi i odliczenia kredytu samochodowego

lipiec 01, 2020

Opcja kredytu samochodowego dla firm umożliwia osobom prowadzącym działalność gospodarczą skorzystanie z różnego rodzaju odliczeń. Bardzo ważne jest natomiast to aby udostępnione środki finansowe zostały praktycznie wykorzystane na zakup określonego pojazdu, który będzie budował majątek przedsiębiorstwa.

Do odliczeń, przysługującym firmom z tytułu zaciągnięcia kredytu samochodowego należą :

  • Połowiczne lub całościowe odliczenie podatku VAT
  • Amortyzacja pojazdu pod warunkiem że użytkowanie pojazdu będzie trwalo dłużej niż rok, oraz że pojazd będzie wyłącznie wykorzystywany w zakresie działalności gospodarczej
  • Możliwość wliczenia kosztów kredytu w koszty prowadzonej działalności

Jeśli chodzi o amortyzację pojazdu zakupionego w ramach kredytu samochodowego, to jest ona możliwa wyłącznie wtedy kiedy pojazd zostaje na wyposażeniu firmy w chwili zawarcia umowy kredytowej. Jednakże w przypadku w którym instytucja finansowa zachowuje prawo do własności pojazdu przez cały okres kredytowania wówczas opcja amortyzacji nie jest możliwa, gdyż aktywowana jest z chwilą przejścia pojazdu na firmę.

Należy wiedzieć, że w dzisiejszych czasach jest coraz mniej instytucji finansowych świadczących usługi udzielania kredytów samochodowych firmom. Dzieje się tak za sprawą leasingów, których ofert pojawia się coraz więcej na polskim rynku produktów kredytowych. Leasing dedykowany jest zwłaszcza firmom, które dopiero co rozpoczęły swoją działalność, jednakże nie stać ich na kredyt samochodowy.

Jednak niezależnie od wybranej przez nas opcji kredytowej, należy pamiętać by każdą decyzję o zobowiązaniu gruntownie przemyśleć podpierając dokładną analizą swej zdolności kredytowej, a także gromadząc wkład własny w wymaganej wysokości. To ważne by każdy rodzaj kredytu był nasza przemyślaną dezyzją a nie spontanicznym kaprysem, który w przyszłości może nas drogo kosztować, dzięki Kredytomania nie popełnisz błędu.

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji Poddać symulacji nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Taką możliwość dają dostępne w sieci kalkulatory, porównywarki a także rankingi kredytów samochodowych. Umieszczając w nich odpowiednie parametry takie jak długość okresu kredytowania, wysokość wkładu własnego i wielkość całkowita kredytu uzyskamy w odpowiedzi opcję kredytową opartą na preferencyjnych warunkach. Pamiętajmy ze pierwsza pozycja na liście to kredyt najbardziej opłacalny. Warto przed podpisaniem umowy kredytowej dokonać takiego typu rozeznania aby być świadomym praw i konsekwencji kredytobiorcą.

Czy BIK to przydatne narzędzie dla kredytobiorcy?

kwiecień 21, 2020

Biuro Informacji Kredytowej to jedna z podstawowych instytucji umożliwiająca ocenę wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy, zarówno przez banki detaliczne, jak i sektor parabankowy. Czy kredytobiorca powinien poważnie zainteresować się założeniem własnego konta w BIK i czy śledzenie własnego scoringu ma praktyczny sens?

Unikanie nieporozumień we wpisach

BIK śledzi wpisy dokonywane przez banki oraz parabanki w związku ze spłatą miesięcznych rat za zobowiązania praktycznie każdego typu. Dzięki temu doradca w banku może prześledzić historię klienta i podjąć szybką decyzję o obsłudze kolejnego kredytu. Niestety nawet w tej bazie zdarzają się pomyłki. Jeżeli posiadasz konto możesz bardzo szybko zareagować na nietypowe wpisy, złożyć reklamację. W ten sposób unikniesz pogorszenia scoringu i rozwiążesz dylematy. Konto BIK jest bowiem bezpośrednio skonfigurowane z potwierdzonymi przelewem danymi osobowymi.

Funkcja ochrony tożsamości

Wycieki danych osobowych to niestety plaga w erze internetowej. Na koncie w BIK możesz zablokować dokument tożsamości w trwały sposób, a także anulować w ogóle uczestnictwo na rynku kredytowym. Jedyna wada to nie do końca pełna ochrona, ponieważ BIK współpracuje tylko z konkretnymi podmiotami, większością banków detalicznych, SKOK-ami, niektórymi markami pożyczkowymi. BIK posiada dość duży zasięg i na bieżąco wysyła alerty, jeżeli na konkretne dane złożono jakikolwiek wniosek kredytowy. To bardzo pomocna sprawa.

Analizator kredytowy, jedno z najskuteczniejszych narzędzi

BIK udostępnia kredytobiorcom analizator kredytowy bazujący bezpośrednio na raporcie z pełnymi danymi o dotychczasowych spłatach. W ten sposób możesz praktycznie ze 100% prawdopodobieństwem ocenić szanse na kredyt gotówkowy lub inne zobowiązanie. To znacznie dokładniejsze narzędzie od typowych porównywarek pożyczek konsumpcyjnych. Analizator informuje o potencjalnym nadmiernym obciążeniu ratami. Obliczenia wykonujesz bez limitów. Analizator nie zaburza zupełnie kontaktu z bankami, firmami pożyczkowymi.

Warto, czy nie?

Konto w BIK nie jest drogie, a może uratować przed wieloma złymi decyzjami ekonomicznymi (kredytowymi), a jednocześnie ochronić przed próbą wykorzystania wykradzionych danych osobowych na rynku pożyczek krótkoterminowych, często lichwiarskich. Zastanów się nad pomysłem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

luty 25, 2020

Lokaty bankowe dostępne są w zasadzie we wszystkich polskich bankach, każdy z nich przygotował dla nas odpowiednią ofertę dzięki czemu wybór jest dość spory i różnorodny. W zasadzie każdy z nas znajdzie co ś dla siebie. Lokata bankowa to produkt który musi być dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Lokując określona kwotę musimy wiedzieć przez jaki okres pieniądze te nie będą nam potrzebne i na jaki okres możemy założyć lokatę. Decyzją o założeniu lokata może nie jest trudna ponieważ posiadając wolna gotówkę chcemy po prostu oddać ją do depozytu i dzięki temu jeszcze na tym zarobić. Problem może pojawić się na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty. W zasadzie każdy bank zaproponuje nam coś innego. A zatem zanim wybierzemy lokatę bankową dla siebie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na :

  • Oprocentowanie – to jeden z najważniejszych czynników, oprocentowanie bezpośrednio decyduje o tym, ile odsetek dostaniemy a tym samym ile uda nam się zarobić na założeniu lokaty. Wiadomo im wyższe oprocentowanie nominalne tym lepiej, choć oprocentowanie nie jest już tak wysokie jak miało to miejsce kiedyś. Zauważyć należy jednak, że na dłuższych lokatach zarobimy więcej, mimo że ich oprocentowanie jest zdecydowanie niższe.
  • Okres –to liczba dni, miesięcy lub lat na które zamierzamy zdeponować swoje oszczędności i podczas których zobowiązujemy się nie wypłacać swoich pieniędzy z banku. Jeśli zamierzamy na dłuższy czas zamrozić swoje oszczędności, to powinniśmy się zdecydować na najdłuższą lokatę trwającą nawet kilka lat, a jeśli wolimy szybki zysk i nie mamy pewności czy oszczędności nie będą nam potrzebne już za jakiś czas, to skorzystajmy z lokat kilkumiesięcznych.
  • Minimalna i maksymalna kwota lokaty – jeśli wiemy już jaką kwotą oszczędności dysponujemy i jaką możemy wpłacić na lokatę musimy poszukać takiego produktu który pozwoli nam na wpłacenie takiej właśnie sumy pieniędzy, gdyż wiele banków określa wysokość maksymalnej oraz minimalnej kwoty jaką możemy ulokować. Najkorzystniejsze są lokaty z niską kwotą minimalną i wysoką maksymalną, wówczas możemy wpłacić tyle ile akurat chcemy wpłacić. .
  • Wymóg skorzystania z innych produktów banku – wiele banków oferuje nam korzystne warunki lokaty pod warunkiem, że otworzymy także konto osobiste. Jest to dobre rozwiązanie jednak pod warunkiem że konto to będzie darmowe.
  • Warunki założenia – często banki adresują swoje oferty tylko dla nowych klientów bądź wymagają wpłaty wyłącznie nowych środków.
  • Sposób złożenia wniosku – coraz rzadziej decydujemy się na zakładanie lokaty w oddziale banku, w zasadzie każdy bank umożliwia nam założenie lokaty przez Internet bez wychodzenia z domu.