Oprocentowanie przy kredytach samochodowych

listopad 19, 2020

Oprocentowaniem nazywamy odsetki, które są naliczane w związku ze zobowiązaniem finansowym. Tak samo jest w przypadku kredytów samochodowych – wraz z upływem czasu rośnie kwota odsetek do zapłacenia. Ten parametr jest elementem składowym kosztów całkowitych związanych ze zobowiązaniem i stanowi on swego rodzaju zapłatę dla banku za to, że udzielił nam kredytu. W związku z oprocentowaniem istnieje kilka podstawowych zagadnień, na które trzeba zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji. Dzisiaj krótko omówimy te elementarne kwestie.

Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o oprocentowanie?

Na samym początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że oprocentowanie kredytów samochodowych zazwyczaj podawane jest w skali roku. Jeśli więc nasze zobowiązanie trwa dłużej, musimy odpowiednio przekalkulować tę wartość na pieniądze. Jeżeli umowa jest krótsza, czeka nas to samo zadanie. Odsetki naliczane są wraz z upływem czasu, a zatem konieczna jest weryfikacja tego parametru. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że oprocentowanie nie jest jedynym elementem, który wpływa na to, ile ostatecznie płaci się bankowi za zadłużenie. Istotne są także koszty dodatkowe. Wiele osób bagatelizuje ich znaczenie, gdy tymczasem mogą one naprawdę pokaźnie wpłynąć na całokształt zobowiązania. Wskaźnikiem, który obrazuje całkowite koszty zobowiązania, jest RRSO. Skrót ten rozwija się jako Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ występuje tutaj pewien problem interpretacyjny – w materiałach natury reklamowej RRSO jest wyliczone na podstawie reprezentatywnego przykładu. Niekoniecznie zatem nasz przypadek będzie się wpasowywał w tę kalkulację. Musimy więc uważać i tego typu informacje traktować jedynie w sposób poglądowy. Ostatecznie i tak należy wszystko weryfikować i obliczać samodzielnie.

Oprocentowanie jest jednym z podstawowych elementów ofert kredytów samochodowych, ale z pewnością nie jest to czynnik, który sam w sobie decyduje o atrakcyjności konkretnej propozycji. Oczywiście, w istotny sposób kształtuje on zobowiązanie, jednak znaczenie ma również szereg innych elementów. Dlatego właśnie trzeba podchodzić do sprawy kompleksowo. Niezbędna jest weryfikacja wszystkich części składowych oferty oraz ich analiza.